Poleć znajomym

CHLEB NA ZAKWASIE Z ŻURAWINĄ

Jak zbierać punkty?

Autor: (9610 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Każdy ma jakiegoś bzika

Chleb w lipcowej Piekarni pochodzi z bloga Kuchnia Gucia i jest rzeczywiście bardzo smaczny. Pachnący i wilgotny nie zostawia śladów na nożu, co akurat dla mnie jest istotne. Miałam z nim sporo kłopotów – ciasto wyszło mi zbyt gęste i nie chciało wyrosnąć. Przerobiłam jeszcze raz dodając nieco wody i tadam jest... Z lekkim poślizgiem prezentuję mój bochenek. Cytuję za Guciem.

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

Składniki

 • Jeffrey Hamelman „Chleb”
 • -
 • 390 g zakwasu żytniego
 • 130 g mąki żytniej chlebowej ( typ 720 )
 • 45 g wody
 • 8 g soli
 • 270 g łamanego żyta moczonego przez noc ( 135 g łamanego żyta i 135 g wody ) – u mnie mieszanka ziaren: słonecznik, siemię lniane i sezam
 • 90 g suszonych porzeczek ( u mnie suszona żurawina )

Sposób przygotowania

 1. W robocie z hakiem mieszamy wszystkie składniki za wyjątkiem porzeczek ( u mnie żurawiny ) 10 minut na pierwszym biegu. Dodajemy owoce i mieszamy do połączenia całości. Pozostawiamy przykryte folią spożywczą na ok. 20-30 minut.

 2. Przekładamy do wysmarowanej olejem foremki i posypujemy wierzch niewielką ilością mąki żytniej razowej. Przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 1,5-2 godziny.

 3. Pieczemy w 240 st przez 15 minut a następnie 75 minut w 190 st i 15 minut przed końcem pieczenia wyjmujemy z foremki i pieczemy na blaszce. Jeżeli popukane od spodu daje odgłos pustego pojemnika znaczy gotowe :).

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. tadeusz.milosz 29 września 2016, 13:30

  dobry