Poleć znajomym

PAN RUSTICO

Jak zbierać punkty?

Autor: (9610 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Każdy ma jakiegoś bzika

Pierwsze wspólne spotkanie w tym roku przy piekarniku nie mogło być nieudane. Takich efektów jednak się nie spodziewałam. Obawiałam się nieco o swój starter, ponieważ na początku dość mocno wystartował w górę ale opadł. Myśląc, że to wina mąki przygotowałam drugi nie wyrzucając tego pierwszego. Na całe szczęście! W ten sposób powstały u mnie dwa cudne bochenki chleba hiszpańskiego. Wiem już, że rodzaj mąki nie wpłynął na rozmiar i smak chleba. W przypadku, kiedy użyjemy mąki z wyższym typem pieczywo będzie ciemniejsze, ale tak samo smaczne. Ciekawa jestem jak poszło Piekarkom biorącym udział we wspólnym wypiekaniu. Do zobaczenia na Waszych blogach :) przepis pochodzi z BBC Food... tłumaczenie oryginału Ania z Bajkorady

Sposób przygotowania

 1. STARTER

 2. – 150 ml ciepłej wody

 3. – 1 łyżeczka cukru

 4. – 26 g świeżych drożdży ( 7 g suchych)

 5. – 125 g mąki pszennej chlebowej

 6. Wodę wymieszać z cukrem i drożdżami. Pozostawić w ciepłym miejscu około 10 minut. Wymieszać z mąką, uzyskując konsystencję gęstej pasty. Przykryć folią i zostawić w temp. pokojowej na 24 godziny.

 7. CIASTO WŁAŚCIWE

 8. – 200 ml ciepłej wody

 9. – 1 łyżeczka cukru

 10. – 9 g świeżych drożdży ( ok. 4 g suchych)

 11. – 225 g mąki pszennej chlebowej + do podsypywania

 12. – 100 g mąki pszennej razowej

 13. – 1 łyżeczka soli

 14. – 1 łyżka oliwy

 15. Wodę wymieszać z cukrem i drożdżami. Odstawić na 10 minut. Mąki wymieszać z solą, starterem, rozpuszczonymi drożdżami oraz oliwą. Mieszać łyżką do osiągnięcia lepkiego ciasta. Przenieść na stolnice i zagniatać przez ok. 10 minut, aż będzie elastyczne i gładkie (rozciągać ciasto i składać z powrotem do siebie). Nie podsypywać zbyt dużo mąki, żeby ciasto nie zrobiło się za suche. Gotowe przełożyć do naoliwionej miski i odstawić na min. 1 godzinę do wyrośnięcia (podwojenia objętości)

 16. Blachę wysypać mąką.

 17. Ciasto przełożyć na blachę. Rozciągnąć na ok. 30 cm długości złożyć na pół – czynność dwukrotnie powtórzyć. Uformować bochenek i naciąć go kilkakrotnie ostrym nożem. Posypać mąką i odstawić w ciepłe miejsce na 45-60 minut (powinien dobrze wyrosnąć).

 18. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 240 stopni. Piec ok. 20-25 minut, aż się zarumieni, a spód będzie wydawał głuchy odgłos. Studzić na kratce.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. Ervisha 21 stycznia 2015, 15:34

  Piękny

 2. halina52 30 stycznia 2015, 21:16

  Smaczny chlebek.